Realms Of Imagination - Projekt z Erasmus+

 18.04.2023
Realms Of Imagination

16 marca dwie osoby z naszej organizacji, Patryk i Kamil, odbyły 4-godzinną podróż do Motycza Leśnego k. Lublina. Jaki był tego cel? Nasza organizacja została zaproszona do udziału w międzynarodowym kursie szkoleniowym zatytułowanym “Realms of Imagination”. Był on organizowany przez naszego polskiego partnera – stowarzyszenie Heureka Generator. Projekt trwał od 16 do 24 marca 2023. Miał na celu przygotowanie pracowników młodzieżowych, członków organizacji pozarządowych i wolontariuszy do samodzielnego stosowania gier teatralnych w pracy z różnymi grupami ludzi.

Na miejsce przyjechaliśmy późno w nocy, co nie zmienia faktu że zostaliśmy bardzo ciepło powitani. Udaliśmy się szybko na spoczynek, żeby być rano w pełni gotowi do zajęć.

W pierwszym dniu odbyły się zajęcia integracyjne, które miały na celu przełamanie lodów między uczestnikami projektu. Należy wspomnieć że przedział wiekowy był bardzo szeroki, od 18 do około 50 lat. Część tych zajęć odbywała się w budynku a część była organizowana na świeżym powietrzu. Nie mogło zabraknąć wycieczki do naszych ukochanych trzech alpak, które mają swój wybieg w pobliżu.

Kolejną częścią projektu było przedstawienie czym jest LARP. To aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie kreują i przeżywają opowieść. Gracz otrzymuje zazwyczaj od twórcy gry skrawek całej opowieści związany z odgrywaną przez siebie postacią oraz zadania do wykonania. Na tej podstawie gracz przygotowuje się wizualnie do odegrania postaci, wymyśla pasujący do postaci sposób mówienia i poruszania się, tworzy samodzielnie lub też otrzymuje już gotowe przedmioty związane z bohaterem. Gracz przygotowuje również taktykę jak osiągnąć w grze swoje cele. Grą kieruje mistrz gry. Czasem sam, czasem jest to więcej osób. Każda gra ma swoje zasady zwane "mechaniką gry". Przygotowane przez uczestników dekoracje i efekty dźwiękowe potrafią sprawić, że jesteśmy wstanie przenieść się do innego świata, w którym przez kilka godzin nie ma nas, ale jest odgrywana przez nas postać.

Miejscem akcji pierwszego LARPa był Olimp - góra greckich bogów, Tartar - domostwo Hadesa i Persefony oraz pobliskie bliżej nieokreślone miasteczko. Nasza grupa miała za zadanie udekorować tron Zeusa oraz miejsce obrad bogów. Wymagało to kreatywności oraz zaawansowanych umiejętności manualnych podczas rozwieszania chmurek. Inne grupy również miały swoje zadania co pozwoliło nam stworzyć miejsce i klimat potrzebny do wczucia się w nasze role.

Patryk odgrywał greckiego boga Hadesa, który miał na celu odebrać moc Zeusowi oraz nie dopuścić do powrotu Prometeusza, którego odgrywał Kamil, na Olimp. Prometeusz miał za zadanie wrócić do łask bogów oraz odzyskać możliwość wstępu na boską górę.

Sama gra przebiegała nieoczekiwanie, Dionizos znalazł na ziemi żonę, która urodziła dziecko w zamku Hadesa. Hades zasiadł na tronie Zeusa i cieszył się chwilą. W końcowym rozrachunku Zeus nie odzyskał pełni swojej mocy, a śmiertelnicy nie uzyskali wstępu na Olimp.

Na koniec gry teatralnej odbyło się spotkanie mające na celu podzielenie się wrażeniami z gry.

W kolejnym dniu odbyło się więcej zajęć integracyjnych oraz w grupach dzieliliśmy się przemyśleniami na temat przebiegu rozgrywki.

Został nam również wytłumaczony koncept “Living Library”. Żywa Biblioteka została stworzona, aby podważać uprzedzenia, wobec wszystkich, którzy ich doświadczają. Rozmowa z „Żywą Książką” może być początkiem poszukiwania rzetelnych informacji, a spotkanie autentycznej osoby reprezentującej interesującą nas grupę może pomóc odpowiedzieć na te pytania, których normalnie nie mielibyśmy szansy zadać.

Osoby te opowiadają o swoim życiu, o tym co sprawia im trudność, o tym jak ludzie ich postrzegają przez całe ich życie. Uczniowie II LO. Im. C.K. Norwida w Krasnymstawie mieli możliwość w trakcie eventu wypożyczenie następujących książek:

-Uchodźczyni z Ukrainy -Osoba żyjąca z niepełnosprawnością fizyczną -Przedstawicielka mniejszości narodowej żyjąca we Francji -Nauczyciel

Uczniowie mogli też dowiedzieć się więcej na temat projektów w ramach programu Erasmus+.

W czasie projektu odbyła się również wizyta studyjna w Zamościu. W jej trakcie dowiedzieliśmy się czym jest teatr żyworęki i zwiedziliśmy zamojską Starówkę.

Kolejnym zadaniem naszej ekipy było podzielenie się na dwie grupy, każda z grup musiała wymyślić własny scenariusz do LARPa. Druga drużyna musiała go odegrać. Pierwszym tematem była kolacja w rodzinie królewskiej, a drugim było miasto skorumpowane przez mafię, której głowa rodziny umarła.

Do przygotowań należało stworzenie kart postaci, powiązań między graczami, rekwizytów, scenariusza, efektów dźwiękowych oraz dekoracji. Wszystko się udało wyśmienicie. Bawiliśmy się doskonale i nauczyliśmy się sporo ciekawych umiejętności. Wróciliśmy do domów z głową wypełnioną wiedzą i dobrymi przeżyciami.

Dziękujemy organizacji Heureka Generator za współpracę! Nie możemy się doczekać kolejnych owoców naszej współpracy!

Galerie z wydażenia możecie zobaczyć tutaj.

Poniżej znajduje się galeria dotycząca artykułu:

Realms Of Imagination
( Kliknij w galerię, aby zobaczyć wszystkie zdjęcia! )